Jesper Juul

Duński terapeuta rodzinny i pedagog, który pracuje z rodzinami i dziećmi na całym świecie już ponad 40 lat. Jest autorem książek pedagogicznych, które są znane i bardzo cenione. Przedstawia w nich odmienne od autorytarnego czy “bezstresowego” podejście do dziecka. Przedstawia i propaguje podejście oparte na szacunku, empatii, rozmowie, szczerości. Pokazuje świat widziany oczami dziecka czy nastolatka, który często jest niezrozumiany przez rodziców, dorosłych, którzy widzą świat odmiennie. Juul pokazuje co się dzieje, kiedy te dwa światy się połączą. Jak to porozumienie, relacja pozytywnie wpływają na każdego członka rodziny i rodzinę jako całość. Dziecko jest tutaj dostrzegane ze swoimi potrzebami, uczuciami, a świadomość dorosłych pozwala dziecku rozwinąć skrzydła i stać się pewną siebie, niezależną osobą, która również umie współpracować, pomagać, działać i wie czego chce. Juul postrzega dziecko jako istotę kompetentną.

twoje-kompetentne-dziecko-dlaczego-powinnismy-traktowac-dzieci-powaznieja-jesper-juul

Wszystko to jest poparte jego wielkim doświadczeniem. Terapia rodzin, konflikty, przemoc, agresja, “trudna” młodzież, podróże i spotkania z ludźmi z całego świata. Swoją wiedzę przekłada na spotkania, konsultacje, szkolenia, teksty i książki, którymi inspiruje kolejnych rodziców do świadomego rodzicielstwa, gdzie dorosły nie używa przemocy czy władzy, nie steruje dzieckiem ani nie spełnia jego życzeń i zachcianek.
Juul nie ocenia tego, tylko pokazuje, jaki negatywny wpływ ma to na dziecko. To pozwala nam, dorosłym, wybrać drogę, którą chcemy podążać i którą chcemy, żeby szło dziecko, żeby rozwijało się w najlepszy dla siebie możliwy sposób. Rodzic nie mówi, nie nakazuje dziecku jak ono ma żyć i co ma robić. Rodzic jest wsparciem, miejscem bezpieczeństwa, czasem sparingpartnerem. Jest dojrzałym przywódcą.

W 2007 Jesper Juul założył organizację Family-Lab International, która działa w wielu krajach na świecie, również w Polsce, i promuje jego wartości, oferuje seminaria, wykłady i kursy dla rodziców, pedagogów i ludzi, którzy chcą bliżej poznać jego idee.

Książki Juula:

  • NIE z miłości. Mądrzy rodzice – silne dzieci.
  • Twoja kompetentna rodzina. Nowe drogi wychowania. (jedna z najbardziej cenionych współczesnych pozycji na temat wychowania)
  • Uśmiechnij się! Siadamy do stołu
  • Twoje kompetentne dziecko. Dlaczego powinniśmy traktować dzieci poważniej?
  • Przestrzeń dla rodziny
  • Być mężem i ojcem
  • Życie w rodzinie. Wartości w rodzicielstwie i partnerstwie
  • Agresja – nowe tabu?
  • Nastolatki. Kiedy kończy się wychowanie?
  • Kryzys szkoły

nastolatki-kiedy-konczy-sie-wychowanieJuul mówi, żeby nie wierzyć w żadne metody wychowawcze. Dzieci są różne, zmienne, mają różne charaktery, potrzeby, różnie reagują. Każdy jeden młody (i nie tylko) człowiek ma swoją indywidualność, niepowtarzalność i do tego jedyną, niepowtarzalną rodzinę, w której tak samo żyją niepowtarzalni ludzie. Czy można w takiej sytuacji oprzeć się jakiejś metodzie, która sprawi, że rodzina będzie funkcjonowała dobrze a członkowie rodziny będą w niej radośni i zadowoleni z bycia w niej? Czy jakość życia będzie im wszystkim odpowiadała? Nie ma takiej metody. Warto więc oprzeć się na czym innym. Juul podsuwa tutaj 4 wartości, które pozwalają rodzicom zbudować autorytet – szacunek, integralność osobista, odpowiedzialność i autentyczność.
Tak stworzony autorytet pozwala zbudować funkcję przywódcy w rodzinie. A dzieci chcą współpracować z dorosłymi. Tylko żeby nie było w tym strachu, kar czy siły.

 

Według Juula współczesne, duże problemy europejskiego wychowania to agresja i szkolnictwo, i to nimi najszybciej trzeba się zająć.

Nie ma doskonałych rodziców. Nie ma nawet w przybliżeniu doskonałych rodziców.

[embedyt]https://www.youtube.com/watch?v=dI2eo8BWDXE[/embedyt]

Jesper Juul – Sztuka mówienia NIE

[embedyt]https://www.youtube.com/watch?v=cFAMVXt9pFk[/embedyt]

Jesper Juul – Współczesne wartości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz używać tagi HTML oraz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Copyright © 2014-2015. Porozumienie bez przemocy.